Thursday, April 18, 2013

Masters of camouflage // Mistrzowie kamuflażu

Yesterday I saw two toads taking a bath in a puddle in the sun. At first, I didn't see them, I just wanted to wash the mud away of  my wellies and when I came closer to the water they moved.

Try to spot them, it isn't really difficult, but if you somehow can't see the toads scroll down (or see the whole post) to see them marked :)

There is one toad per photo ;)
----------------

Wczoraj zobaczyłam dwie ropuchy kąpiące się na słońcu w kałuży. Na początku wcale ich nie widziałam, chciałam tylko obmyć kalosze z błota, ale kiedy podeszłam do wody - ropuchy się ruszyły.

Spróbujcie je znaleźć, nie jest to w sumie trudne, ale jeśli z jakiegoś powodu ich nie widzicie zjeździe w dół strony (lub zobaczcie cały post), to zobaczycie jak je zaznaczyłam :)

Na kazdym zdjęciu jest jedna ropucha ;)o
o
o
o
o
o
o
o
o
o
o
o
o
o
o
o
o
o
o
o
o
o
o
o
o
o
o


5 comments:

 1. I was trying to find two in the top photo? At=re you sure that they are toads and not frogs?

  ReplyDelete
  Replies
  1. I'm not sure now, but majority of amphibians I see on my plot are toads, that's why I thought their were toads, too; and these two had those specific warts on their skins. But, they could have been frogs as well.

   Delete
 2. Tak, pora znosić jajeczka...Może będą kumkać?
  Na skalniaku, zobaczyłam dwie wygrzewające się jaszczurki.
  Miłe widoki.
  Pozdrawiam:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mam nadzieję, że się rozmnożą i będzie ich więcej :) Chociaż z drugiej strony w okolicy są zaskrońce, więc żywot żabek może być przesądzony.

   Pozdrawiam!

   Delete
 3. I did spot them despite their good camoflage :) Well done photographing, and thanks for sharing, it was fun to see your photos!

  ReplyDelete