Thursday, March 1, 2018

Siberian frosts // Syberyjskie mrozyIt's been very cold lately, well, cold is not enough to say, it's absolutely freezing! The lowest temperature was -19 C degrees so far and it has been more or less this cold for a week. I was so thankful that the day before forecast frosts it snowed a bit. I was worried about the plants that would be left to the high freezing temperatures without no snow cover. 

-----------

Ostatnio zrobiło się naprawdę zimno, chociaż zimno, to za mało powiedziane, bo jest niesamowicie mroźnie! Najniższa temperatura do tej pory u nas, to było -19 stopni i mniej więcej taka utrzymuje się już od tygodnia. Cieszyłam się, bo dzień przed zapowiadanymi dużymi mrozami spadł śnieg. Martwiłam się wcześniej, bo mróz bez śniegu szkodzi roślinom i niektóre mogą tego nie przeżyć. 

Rhododendrons curled their leaves to survive the frosts, they look now a bit slimer. 

----------

Różaneczniki zwineły liście w obronie przed mrozem, wyglądają teraz jakby szczuplej.

But we are not scared of the weather, and we go for a walk almost every day, even when it's really chilly outside.  
A short and intensive walk gives a boost of energy :)

-------------

Ale my się zimy nie boimy i chodzimy na spacery prawie codziennie, nawet gdy jest na minusie. Krótki i intensywny spacerek dodaje sporo energii :)

I bought new primroses that look nice and fresh. Primroses that I bought a month earlier are trying to survive the frosts. I keep them on a roofed balcony, they look poorly, but the inner parts of the plants are healthy. When spring comes I'm going to plant them in the garden :)
The last photos show how they looked when they were flowering.

--------------

Kupiłam (chyba na pocieszenie) dwie nowe prymulki, wyglądają tak fajnie i świeżo, że miło się na nie patrzy. Prymule, które kupiłam miesiąc temu stoją teraz na zadaszonym balkonie i walczą o przeżycie. Troszkę je zmroziło i wyglądają z pozoru kiepsko, ale środeczki mają zdrowe, więc myślę, że nic im nie będzie. Wiosną przesadzę je do ogrodu :)
Na ostatnich zdjęciach widać jak wyglądały gdy kwitły.


 


2 comments:

  1. I can't imagine how cold -19 feels. I find -5 bad enough. I guess your body just gets used to the temperatures if they are usual. The problem is that for us -5 is very unusual and also our heating systems are not designed to withstand really cold weather as the pipes freeze.

    ReplyDelete
  2. Your primroses are amazing, they are colorful and can survive in frosty weather, dewberry. This week we had not have a frost thew weather is mild -3 C. You and your child are brave and walk every day, well done.
    Happy women's day!

    ReplyDelete